Asset Publisher Asset Publisher

Premiera monografii Nadleśnictwa Daleszyce

W ostatni piątek w strażnicy OSP w Daleszycach odbył się wieczór autorski dyrektora Piotra Kacprzaka- autora monografii Nadleśnictw Daleszyce pt.: ,,Nadleśnictwo Daleszyce 1918- 2018 100 lat służby lasom, ludziom, Ojczyźnie''.

Nasze nadleśnictwo jest czwartą jednostką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, które doczekało się stworzenia monografii.

Wśród przybyłych gości wieczoru autorskiego, prócz obecnych i dawnych pracowników Nadleśnictwa Daleszyce, nie zabrakło przedstawicieli lokalnych samorządów, duchownych, instytucji partnerskich, leśników z innych jednostek, ale również mieszkańców Daleszyc i okolicznych miejscowości.

Spotkanie rozpoczęło się okolicznościową prezentacją naszej jednostki oraz sylwetki autora monografii.

Następnie Piotr Kacprzak opowiedział o swojej pracy nad książką, która na 430 stronach opisuje dzieje jednostki Lasów Państwowych na tle uwarunkowań społeczno- gospodarczych, ale również przyrodniczych.

Kolejne strony monumentalnego dzieła to sentymentalna podróż w historii, dzieje daleszyckich lasów, ludzi z nimi związanych i im służących.

Monografia to kilkaset godzin poszukiwań w archiwach, ale i ludzkich wspomnieniach, to próba ocalenia od zapomnienia faktów, które w kontekście złożonej historii nie tylko jednostki, ale i regionu  oraz kraju rysują się jako swoista sztafeta pokoleń ludzi związanych z daleszyckimi lasami.

Imponująca praca dyrektora Piotra Kacprzaka, który wieloma przywołanymi faktami zaskakuje nawet wieloletnich pracowników naszego nadleśnictwa, doczekała się godnej oprawy dzięki pracy redaktorów, grafików i edytorów Wydawnictwa Panzep.

Zgromadzeni goście mieli również szansę zapytać autora książki o tajniki pracy nad nią, o sposoby pozyskiwania materiałów oraz dalsze plany związane z dokumentowaniem historii leśnictwa na terenie dyrekcji radomskiej. 

Uroczysty wieczór zakończyło podpisywanie książek przez autora i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania książki.