Asset Publisher
Położenie Nadleśnictwa Daleszyce
Nadleśnictwo Daleszyce jest jedną z 23 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i gospodaruje obecnie zasobami leśnymi na łącznej powierzchni blisko 12,5 tys. ha, leżących na terenie gmin: Daleszyce, Górno, Morawica, Pierzchnica i Masłów. Całość terenu Nadleśnictwa Daleszyce wchodzi w skład utworzonego w roku 2004, Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Świętokrzyska'', będącego wizytówką i chlubą świętokrzyskich leśników.
Teren Nadleśnictwa Daleszyce okala od wschodu i południa dwustu tysięczną aglomerację Kielce. Położenie geograficzne
Położenie geograficzne lasów N-ctwa Daleszyce określają współrzędne:
od 50° 41' do 50° 53' szerokości geograficznej północnej (N),
od 20° 34' do 20° 56' długości geograficznej wschodniej (E).
Rozciągłość południkowa wynosi około 24 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa około 27 km.
Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski, przedstawionej przez Kondrackiego w „Geografii regionalnej Polski", wyd. II (PWN 2000), obszar lasów Nadleśnictwa Daleszyce zalicza się do:
- megaregionu – Pozaalpejskiej Europy Zachodniej (3),
- prowincji – Wyżyn Polskich (34),
- podprowincji – Wyżyny Małopolskiej (342),
- makroregionu – Wyżyny Kieleckiej (342.3);
do dwu mezoregionów:
- mezoregionu – Góry Świętokrzyskie(342.34) – obr. Daleszyce i tereny obr. Marzysz położone na północ od rzeki „Belinianki" (lasy l-ctw.: Marzysz i Niestachów),
- mezoregionu – Pogórze Szydłowskie (342.36) – lasy obr. Szczecnoi tereny obr. Marzysz, położone na południe od rzeki „Belinianki" (teren l-ctwa Radomice).
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, przedstawionej w „Siedliskowych Podstawach hodowli lasu"(2004), lasy Nadleśnictwa Daleszycepołożone są w krainie Małopolskiej (VI), dzielncy Gór Świętokrzyskich (2), w mezoregonie Łysogórskim (b)
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, przedstawionej w „Siedliskowych Podstawach hodowli lasu"(2004), lasy wszystkich obrębów leśnych Nadleśnictwa Daleszycepołożone są w Krainie Małopolskiej (VI), w Dzielnicy Gór Świętokrzyskich (2), w Mezoregionie Łysogórskim (b).
Takie usytuowanie przyrodniczo – leśne obszaru Nadleśnictwa sprawia, że jest ono w zasięgu występowania niemal wszystkich gatunków drzew leśnych występujących Polsce.
Asset Publisher
Asset Publisher
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska
Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.
Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" powołany na mocy Zarządzenia nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 13 grudnia 2004 roku. Jego obszar znajduje się w całości na terenie województwa świętokrzyskiego i obejmując większość obszaru dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. W centrum LKP położone są Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego. Pod względem rejonizacji przyrodniczo – leśnej jego teren zalicza się do VI Krainy Małopolskiej, mezoregionów Łysogórskiego i Puszczy Świętokrzyskiej.
Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.
Teren LKP obejmuje wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne otaczające Świętokrzyski Park Narodowy ze znacznym udziałem drzewostanów naturalnych, zwłaszcza jodłowych i bukowych z domieszką jawora, grabu i modrzewia. Specyfiką gospodarki leśnej na tym obszarze jest naturalne odnawianie się lasu, zwłaszcza drzewostanów jodłowych. Zróżnicowanie geologiczne i wysokościowe powodują znaczną mozaikowatość gleb, co wpływa na urozmaicony skład gatunkowy lasu i występowanie drzewostanów mieszanych. Cały obszar LKP leży w zlewniach rzek stanowiących lewobrzeżne dopływy środkowej Wisły tj. Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, Iłżanki i Pilicy.
Obszar Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu świętokrzyskiego. Bogactwo rzeźby geologicznej, występowanie szerokiego wachlarza siedliskowych typów lasów (od borów suchych do olsów, a także siedlisk wyżynnych i górskich) sprawiło, że powstało na tym obszarze szereg form ochrony przyrody w tym:
- 5 parków krajobrazowych
- 1 obszar chronionego krajobrazu
- 21 rezerwatów przyrody
- 24 użytków ekologicznych
- 2 stanowiska dokumentacyjne
- 5 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych
- 42 pomniki przyrody
Do najbardziej znanych można zaliczyć:
- Jaskinię Raj
- Rezerwat Karczówka
- Rezerwat Świnia Góra
- Rezerwat Sufraganiec
- Rezerwat Białe Ługi
- Pomnik przyrody „Dąb Bartek"
- Obszary „Natura 2000"
Celem działania LKP „Puszcza Świętokrzyska" jest:
- promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej
- ochrona zasobów przyrody w lasach
- edukacja przyrodniczo- leśna społeczeństwa