Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat Radomice

Rezerwat częściowy Radomice zajmuje powierzchnię 27,15 ha.
Przedmiot ochrony stanowi w nim zbiorowisko leśne z największym na Wyżynie Małopolskiej stanowiskiem naturalnym cisa pospolitego oraz flory objętej ścisłą ochrona gatunkową.
Rezerwat obejmuje fragment lasu, w malowniczej podmokłej dolinie rzecznej, zajmujący zbiorowiska: łęgu jesionowego, kontynentalnego grądu wysokiego i olsu porzeczkowego oraz fragment łąkowy z bogatym zestawem roślin chronionych m. in. 8 gatunkami storczyków. Stanowisko cisa składa się z kilkuset osobników tego gatunku, głównie w formie krzewów i niskich drzewek pochodzenia naturalnego. Drzewostan otaczający składa się ze sztucznie wprowadzonych olszy i sosny, a także występujących domieszkowo: św, js, db, os i jd.


Rezerwat Cisów im. prof. Z. Czubińskiego

Rezerwat Cisów jest jednym z najnaturalniejszych fragmentów świętokrzyskich lasów

Rezerwat częściowy ,,Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego'' utworzony w roku 1970, obejmuje fragment zbocza najwyższego wzniesienia Pasma Cisowskiego- Góry Włochy (427 m n. p. m.). Rezerwat o powierzchni 40,58 ha pokryty jest naturalnym drzewostanem- pozostałością pierwotnej Puszczy Świętokrzyskiej, z dominującą rolą jodły i buka, które doskonale odnawiają się tam naturalnie. Ponadto drzewostan uzupełniają okazałe dęby, sosny, modrzewie i jawory. O wyjątkowości rezerwatu decydują liczne jary tektoniczne porosłe bogatą i chronioną roślinnością runa leśnego, m. in. żywcem cebulkowym i gruczołowatym, bluszczem pospolitym, kopytnikiem, kokoryczą okółkową i wieloma innymi rzadkimi gatunkami.


Rezerwat Białe Ługi

Rezerwat ,,Białe Ługi'' jest jednym z największych rezerwatów torfowiskowych Europy. Obejmuje on powierzchnię 408,44 ha, śródleśnego torfowiska zróżnicowanego typu i w różnym stadium rozwoju, którego głębokość sięga nawet 3 m. Dolinę przecina strumień Trupień, mający tu swoje źródlisko i dążący do rzeki Belnianki. Osobliwością obiektu jest mozaika oligotroficznych i eutroficznych zbiorowisk roślinnych, porośniętych licznymi gatunkami roślin chronionych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Gospodarka Łowiecka

Gospodarka Łowiecka

Całość obszaru lasów będących w zarządzie Nadleśnictwa Daleszyce wchodzi w skład Rejonu Hodowlanego Puszcza Świętokrzyska i został podzielony na 6 obwodów łowieckich, dzierżawionych przez koła łowieckie

Nadleśnictwo nie prowadzi własnej gospodarki łowieckiej ale sprawuje nadzór nad działalnością kół łowieckich, dzierżawiących jego grunty. Do zadań n-ctwa w ramach gospodarki łowieckiej należy współpraca z kołami łowieckimi w zakresie:

-        dokonywania inwentaryzacji zwierzyny łownej i nadzoru nad planowaniem i realizacją odstrzałów,

-        opiniowania i zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich,

-   poprawiania warunków bytowania zwierzyny poprzez: ograniczanie niepokoju w biotopie, ochrona ostoi oraz zapewnienie bazy pokarmowej.

Tabela 1. Wykaz obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Daleszyce

Nr obwodu

łowieckiego

(aktualny)

Stary nr

obwodu

łowieckiego

Dzierżawca

Pow. obwodu łowieckiego [ha]

Kategoria obwodu łowieckiego

Przynależność obwodu łowieckiego do Rejonu Hodowlanego

85

60

K.Ł. „Rosomak" (Kielce)

4892

 bardzo słaby - leśny

III RejonHodowlany „Puszcza Świętokrzyska"

86

61

K.Ł. „Rosomak" (Kielce)

3138

bardzo słaby - polny

109

76

K.Ł. „Sokół" (W-wa)

4823

Słaby - leśny

110

77

K.Ł. „Sokół" (Kielce)

6909

Słaby - leśny

111

78

K.Ł. „Darz Bór" (Morawica)

5338

bardzo słaby - polny

112

79

K.Ł. „Hubertus" (Kielce)

4394

bardzo słaby - polny