Asset Publisher
Przed nami Majówka- wskazówki i zasady bezpiecznego korzystania z lasu
REGULAMINY KORZYSTANIA Z OBIEKTÓW TURYSTYCZNYCH ORAZ ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE W LESIE
Witamy na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Zapraszamy do korzystania z obiektów turystycznych, które są udostępniane nieodpłatnie. W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami nt. bezpiecznego wypoczynku i potencjalnych ryzyk, a także z udostępnionymi regulaminami obiektów turystycznych.
ZASADY BEZPIECZNEGO PRZEBYWANIA W LESIE:
- Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
- Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
- By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
- Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Przydatna może być bezpłatna aplikacja „Bank Danych o Lasach - Lasy Państwowe. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.
- Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.
- Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są ogólnodostępne dla ludności, poza obszarami, które objęte są tzw. stałym zakazem wstępu. Są to lasy stanowiące:
a) uprawy leśne do 4m wysokości;
b) powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
c) ostoje zwierząt;
d) źródliska rzek i potoków;
e) obszary zagrożone erozją
- Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce znajdują się obiekty turystyczne - zasady korzystania z nich określają regulaminy (treść regulaminów znajduje się poniżej w formie załączników pdf) .
UWAGA: ŚWIADOMY WYSTĘPUJĄCYCH ZAGROŻEŃ, W LESIE PRZEBYWASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
POTENCJALNE ZAGROŻENIA WYSTĘPUJĄCE W LESIE.
- Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
- Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
- Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury.
- Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
- Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
- Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
- Lasy w zarządzie Nadleśnictwa Daleszyce były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
- Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
- Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.
- Pozostałe zagrożenia opisano w załączniku pn. ,,Lista pozostałych potencjalnych zagrożeń” dostępnym poniżej.