Lista aktualności Lista aktualności

Komunikat – szczepienie lisów woj. świętokrzyskie

Zgodnie z komunikatem Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w dniach 22-27 kwietnia 2024 r. przeprowadza zostanie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa świętokrzyskiego. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki oraz wykładana ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań