Lista aktualności Lista aktualności

Krzyż rocznicowy na Górze Otrocz

10 września na szczycie Góry Otrocz na terenie Nadleśnictwa Daleszyce leśnicy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz pracowników radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy św. w intencji poległych i zmarłych leśników z dyrekcji radomskiej biorących udział w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej oraz wszystkich leśników, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, którą odprawił ks. prał. Franciszek Berak, duszpasterz leśników diecezji kieleckiej oraz ks. Kazimierz Wierzbicki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Niestachowie.

Następnie na pamiątkę tych wydarzeń odsłonięto i poświęcono krzyż rocznicowy, który wzniesiony został przez leśników w hołdzie Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w roku jubileuszu 140-lecia utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jest to forma upamiętnienia setnej rocznicy Victorii Warszawskiej, gdzie ramię w ramię Polacy stanęli na drodze bolszewizmu i skutecznie obronili odradzającą się po ponad stu latach zniewolenia państwowość.

Lokalizacja Krzyża nie jest przypadkowa. Góra Otrocz jest najwyższym szczytem Pasma Daleszyckiego zaliczanym do Korony Gór Świętokrzyskich i jednym z najwyższych szczytów na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Ponadto Krzyż znajduje się w miejscu krzyżowania się dwóch szlaków turystycznych – świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego oraz niebieskiego szlaku pieszego PTTK.

Podczas uroczystości w sąsiedztwie krzyża posadzony został także Dąb Papieski – Franciszek poświęcony przed dwoma laty w Watykanie przez Papieża Franciszka. Nazywany również Dębem Niepodległości ma symbolicznie świadczyć i upamiętniać doniosłe wydarzenia z naszej narodowej historii. Pamięć o drzewku oraz opieka nad nim powierzone zostały szkole podstawowej w Niestachowie oraz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Niestachowie. W związku z tym na ręce Elżbiety Kasperek, dyrektor szkoły, młodzieży oraz ks. Kazimierza Wierzbickiego, proboszcza miejscowej parafii przekazane zostały watykańskie certyfikaty potwierdzające pochodzenie dębu.

W uroczystości udział wzięli radomscy leśnicy na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu oraz Tomasz Guz, nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce wraz z pracownikami, służby mundurowe, władze samorządowe oraz młodzież.

Na zakończenie uroczystości pod Krzyżem w imieniu leśników i służb mundurowych złożono kwiaty.