Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest działem gospodarki leśnej o interdyscyplinarnym charakterze, korzystającym z wielu dziedzin nauki. W ogólnym zarysie zajmuje się  prognozowaniem, diagnozowaniem i przeciwdziałaniem wszelkim szkodom powstającym w ekosystemach leśnych i zagrażających ich trwałości, na skutek działania czynników antropogenicznych, biotycznych i abiotycznych.

Lasy Nadleśnictwa Daleszyce, na podstawie obserwacji prowadzonych w terenie, zostały zakwalifikowane do lasów o dobrym stanie zdrowotnym. Na podstawie ubytków i uszkodzenia aparatu asymilacyjnego, 6,5 % powierzchni leśnej uznano za drzewostany uszkodzone. W ostatnich latach nie stwierdzono występowania gradacji szkodliwych owadów Najpoważniejsze zagrożenie dla trwałości lasu stanowią:

- szkodniki owadzie( chrabąszcz majowy i kasztanowaty, jodłowce, kornik ostrozębny, smilik znaczony) ,

- choroby grzybowe ( szczególne znaczenie z uwagi na dużą ilość gruntów porolnych na żyznych siedliskach, ma huba korzeniowa),

- zwierzyna płowa ( w odnowieniach ),

- szkodnictwo leśne ( w szczególności nielegalne pozyskanie stroisz)

 

Ograniczanie wyżej wymienionych szkód realizuje się przede wszystkim przez prawidłowe prowadzenie gospodarki leśnej opartej na wzmaganiu bioróżnorodności ekosystemu leśnego, a także, poprzez bieżące realizowanie wymogów dotyczących właściwego utrzymania higieny lasu, polegające na: kontrolowaniu i prognozowaniu występowania szkodników, usuwaniu posuszu, wykładaniu pułapek na szkodniki ( klasycznych i feromonowych) oraz stosowaniu preparatów przeciwko grzybom.

Szkody łowieckie ograniczane są przez prowadzenie prawidłowej gospodarki zwierzyną, a także dokarmianie w okresie zimy realizowane poprzez dokarmianie w paśnikach oraz pozostawianiu gałęzi i wierzchołków drzew do ogryzania przez jeleniowate. Inną formą ochrony młodych drzewostanów jest chemiczne zabezpieczanie repelentami drzew na uprawach i gniazdach oraz ich grodzenie.

 

Lasy nadleśnictwa znajdują się w I i II strefie zanieczyszczeń przemysłowych. Decydujący wpływ na to ma stałe zmniejszanie się zanieczyszczenia powietrza przez pyły i gazy.

Analizę zanieczyszczenia powietrza w lasach Nadleśnictwa Daleszyce realizuje się poprzez stały monitoring skażenia powietrza na terenie Leśnictwa  Łuczewnica.

 

Odrębną dziedziną ochrony lasu jest Ochrona przeciw pożarowa. Nadleśnictwo Daleszyce znajdujące się na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w całości znajduje się w II kategorii zagrożenia pożarowego. W okresie wiosenno- letnim w Nadleśnictwie uruchamiany jest Punkt Alarmowo- Dyspozycyjny, koordynujący pracę służby leśnej i kontakt ze służbami ratowniczymi w zakresie ochrony p. poż.

Na terenie leśnictwa Trzemosna usytułowana jest wieża obserwacyjna, stanowiąca część sieci w ramach RDLP Radom.

W ostatnich latach obserwuje się niski poziom występowania pożarów w lasach Nadleśnictwa Daleszyce i spadek przeciętnej wielkości powierzchni pożarów co świadczy o rosnącej skuteczności  pracy służb nadleśnictwa

 

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" powołany na mocy Zarządzenia nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 13 grudnia 2004 roku. Jego obszar znajduje się w całości na terenie województwa świętokrzyskiego i obejmując większość obszaru dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. W centrum LKP położone są Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego. Pod względem rejonizacji przyrodniczo – leśnej jego teren zalicza się do VI Krainy Małopolskiej, mezoregionów Łysogórskiego i Puszczy Świętokrzyskiej.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

 

Teren LKP obejmuje wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne otaczające Świętokrzyski Park Narodowy ze znacznym udziałem drzewostanów naturalnych, zwłaszcza jodłowych i bukowych z domieszką jawora, grabu i modrzewia. Specyfiką gospodarki leśnej na tym obszarze jest naturalne odnawianie się lasu, zwłaszcza  drzewostanów jodłowych. Zróżnicowanie geologiczne i wysokościowe powodują znaczną mozaikowatość gleb, co wpływa na urozmaicony skład gatunkowy lasu i występowanie drzewostanów mieszanych. Cały obszar LKP leży w zlewniach rzek stanowiących lewobrzeżne dopływy środkowej Wisły tj. Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, Iłżanki i Pilicy.

Obszar Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu świętokrzyskiego. Bogactwo rzeźby geologicznej, występowanie szerokiego wachlarza siedliskowych typów lasów (od borów suchych do olsów, a także siedlisk wyżynnych i górskich) sprawiło, że powstało na tym obszarze szereg form ochrony przyrody w tym:

  • 5 parków krajobrazowych
  • 1 obszar chronionego krajobrazu
  • 21 rezerwatów przyrody
  • 24 użytków ekologicznych
  • 2 stanowiska dokumentacyjne
  • 5 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych
  • 42 pomniki przyrody

Do najbardziej znanych można zaliczyć:

  • Jaskinię Raj
  • Rezerwat Karczówka
  • Rezerwat Świnia Góra
  • Rezerwat Sufraganiec
  • Rezerwat Białe Ługi
  • Pomnik przyrody „Dąb Bartek"
  • Obszary „Natura 2000"

Celem działania LKP „Puszcza Świętokrzyska" jest:

  1. promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej
  2. ochrona zasobów przyrody w lasach
  3. edukacja przyrodniczo- leśna społeczeństwa